PODSTAWOWY KURS JASKINIOWY

Diamond Center

Program Cave Diving został stworzony dla nurków posiadających sprzęt techniczny oraz doświadczenie potwierdzone certyfikatem Extended Range lub odpowiednikiem innej organizacji nurkowej. To przedsmak prawdziwej przygody w ograniczonym środowisku. Podczas szkolenia nauczysz się prawidłowej nawigacji, oznakowania lin, użycia szpulek i kołowrotków oraz zasad zachowania w sytuacjach awaryjnych, jakie mogą się wydarzyć w zamkniętym środowisku jaskini.

Szkolenia jaskiniowe zazwyczaj prowadzone są podczas wyjazdu w rejon Lot we Francji. To idealne miejsce do nauki podstaw nurkowania jaskiniowego, ze względu na dostateczną liczbę jaskiń, które pozwolą poznać różne ich rodzaje oraz środowiska.

Szkolenie jaskiniowe jest również dobrym pomysłem dla nurków nurkujących w Bałtyku. Umiejętności zdobyte w jaskiniach możesz wykorzystać podczas penetracji bałtyckich wraków.

Szkolenie Cave Diving składa się z 6 dni nurkowania w jaskiniach oraz warsztatów. Program zawiera wszystkie elementy szkolenia Cavern Diver i Cave Diving. Prowadzony jest w pakiecie dwóch szkoleń jaskiniowych!

W trakcie szkolenia poznasz techniki poruszania się w ograniczonym akwenie z wykorzystaniem wielu technik przydatnych podczas awarii sprzętu, zgubienia liny lub partnera. Dowiesz się, jak poradzić sobie z utratą liny przy zerowej widoczności, jak wyjść z partnerem z jaskini, nie posiadając maski i/lub gazu. Nauczysz się też wielu technik poręczowania przy użyciu kołowrotka, w różnych środowiskach jaskiń. 

Szkolenie zawiera wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą Ci się samodzielnie poruszać w środowisku zamkniętym przy zerowej widoczności. Na końcu kursu we Francji przewidziana jest część turystyczna, w której wszystkie nabyte umiejętności możesz wykorzystać podczas rekreacyjnego nurkowania w jednej z jaskiń. Nurkowania turystyczne kończące szkolenie są również nadzorowane przez instruktora.

Szkolenie Cave Diving zajmuje praktycznie cały dzień. Zaczynamy wcześnie rano, zajmując najbliższe miejsce do wejścia jaskini. W jaskini spędzamy około 3 godzin dziennie (2 nurkowania) + zajęcia w plenerze. Przed i po nurkowaniu uczymy się procedur i technik nurkowych.

Osoby, które pozytywnie ukończą szkolenie, otrzymają certyfikat Cave Diving uprawniający do nurkowania na 1/4 gazu w zestawie dwubutlowym, max. 40 metrów głębokości i możliwość przepłynięcia max. jednego rozwidlenia typu "T" (T – sposób łączenia liny głównej jaskini).

Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia możesz ubiegać się o tytuł Full Cave z elementami nawigacji jaskiniowej, powiększając głębokość i odległość nurkową do 1/3 gazu. Szkolenia Full Cave zazwyczaj organizowane są w Meksyku i Florydzie.

Na kurs powinieneś przygotować:

 1. Zestaw dwubutlowy
 2. Dwa niezależne automaty (główny automat na długim przewodzie, zapasowy na gumie przy szyi)
 3. Skrzydło do zestawu
 4. Suchy skafander
 5. Co najmniej jeden przyrząd pomiarowy
 6. Oświetlenie z uchwytem Goodman (palnik + zasobnik z akumulatorem)
 7. Dwie zapasowe latarki zamontowane do uprzęży
 8. Dwie szpulki
 9. Jeden kołowrotek
 10. Znaczniki nurkowe (dwie strzałki i 4 REMy)
 11. Minimum jeden przyrząd do cięcia
 12. Dwie maski nurkowe (jedna na głowę, druga w kieszeni)
 13. Notes lub tabliczka nurkowa

Wymagania:

 • certyfikat Extended Range lub równoważnik, np. Adv Nitrox
 • minimum 100 zalogowanych nurkowań

Koszty:

 • koszt szkolenia (płatne podczas części teoretycznej): 4'500 zł
 • certyfikat nurkowy (płatny na koniec szkolenia): 240 zł

Cena zawiera:

 • szkolenie

Cena nie zawiera:

 • ładowania butli
 • wypożyczenia sprzętu
 • zakwaterowania i wyżywienia
 • transportu do Francji
Terminy i plan szkoleń znajdziesz w menu głównym KALENDARZ pod hasłem CAVE lub FRANCJA. Jeśli proponowana data pokrywa się z Twoimi planami – napisz do nas! Postaramy się dostosować termin do Twojego grafiku. KONTAKT.

Zapisz się na szkolenie

Polub nas

Udostępnij

Nigdy nie nurkowałeś?

Dowiedz się jak zacząć podwodną przygodę!

Stronę przegląda się wygodniej trzymając urządzenie poziomo.

Zamknij ten komunikat