Wyjazd nurkowy na Alandy - wyspy Finlandzkie

 • 2019-06-08 18:00-2019-06-16 12:00
 • ostatnie miejsce
 • Archiwum

Administratorem danych osobowych jest "C.N. Tryton S.C. Krzysztof Wnorowski Waldemar Wnorowski" z siedzibą w Gdańsku przy ul. Pniewskiego 7/1. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Wyspy Alandzkie, są rozrzucone pomiędzy Szwecją a Finlandią. Z 6500 wysp zamieszkanych jest jedynie 100 największych. Choć politycznie Alandy należą do Finlandii, to ich mieszkańcy zawsze silnie podkreślali swoją niezależność i autonomię. Liczebność wysp sprawia, że Alandy są jednym z trudniejszych nawigacyjnie miejsc na świecie. Mimo to od czasów starożytnych są naturalnym szlakiem żeglugowym łączącym Szwecję z Finlandią, co powoduje, że liczba wraków leżących na dnie morza wydaje się być niezliczona. Do dziś znanych jest ponad 50 wraków. Trzeba również wiedzieć, że na początku XX wieku, Alandy dysponowały największą handlową flotą żaglową na świecie, a rejsy do odległej Australii, nie były rzadkością. Wspomnieniem tego jest stojący do dziś w porcie Mariehamn S/S Pommeran - ostatni żaglowiec z tej wspaniałej floty.

Od strony nurkowej, wyspy alandzkie mają kilka charakterystycznych cech. Pierwsza z nich to niestety zakaz nurkowania. Każde nurkowanie wymaga uzyskania pozwolenia od lokalnych władz, dlatego wskazane jest korzystanie tylko z lokalnych baz nurkowych.
Dość dobrą informacją jest fakt iż w związku z bardzo restrykcyjną polityką nurkowania wraki tam są praktycznie nietknięte. Leżą tak jak zatonęły z licznymi elementami nawigacyjnymi które teraz wzbudzają podziw wśród odwiedzających region nurków.
Dobrą informacją jest również ta że dzięki dużej ilości występujących tu wysp, mimo złej pogody można zawsze zrealizować założony plan nurkowy. Wypływając w wietrzny pochmurny dzień można się schować przed wiatrem i falowaniem w taki sposób aby dać nurka :)
Widoczność w okresie czerwca jest bardzo dobra. Może się ona jedynie popsuć na płytko zalegających wrakach leżących przy torze wodnym. Przepływający prom lub większy statek może popsuć nam zabawę ale o samej logistyce jak przed tym się uchronić porozmawiamy na miejscu :)

Nurkowania, jakie można wykonać w archipelagu wysp alandzkich, charakteryzują się bardzo zróżnicowanym stopniem trudności, zależnym od głębokości, dostępności wraku oraz panującej na nim przejrzystości wody.

Na Alandach byliśmy ostatnio dwukrotnie pierwszy raz w 2005 i później w 2011r. Wspominamy te wyjazdy bardzo dobrze. Skandynawski klimat ma coś w sobie co sprawia że człowiek czuje się tam wyjątkowo.

Podobnie jak 8 lat temu i tym razem wybieramy się małą, kameralną 12 osobową grupą :-) Wraki, jakie mamy w planie obejrzeć, to pozycje w okolicy 35m głębokości i więcej. Od rejestrujących się osób i ich uprawnień stworzymy szczegółowy plan wyjazdu.
Wyjazd zaadresowany jest do nurków z uprawnieniami minimum Extended Range / Adv Nitrox i umiejętnością nurkowania w Bałtyku.

Podczas 5 dni nurkowych zrobimy 10 nurkowań.

Na Alandach, będziemy zakwaterowani w domkach parterowych, oddalonych od łodzi nurkowej o około 2km. Są to apartamenty pięcioosobowe, połączone ze sobą studiem kuchennym. W środku nie brakuję niczego. Jest toaleta, prysznic, miejsce na sprzęt nurkowy. Jedyną niedogodnością są łóżka piętrowe. Całość wykonana jest w nienagannym czystym stylu znanym z IKEI:-)
Jak zawsze na skandynawskie wyjazdy jedzenie i picie zabieramy ze sobą. Mając dobrze wyposażony aneks kuchenny będziemy mogli wszystko sobie przygotować samodzielnie. Zazwyczaj w grupie omawiamy menu i dzielimy się obowiązkami. Jeśli każda osoba coś przygotuje jedzenia powinno nam nie zabraknąć :)

Aby dostać się na Alandy, nie musimy daleko jechać autem, praktycznie 95% trasy przepłyniemy promami:-) Wszystkich zachęcam do wycieczki lądowej.
Zaczynamy z Gdańska od przeprawy promowej w kierunku Nyneshamn potem ok 150km autem do kolejnego promu i po 3 godzinach jesteśmy na miejscu.

Aby narobić wszystkim smaku poniżej prezentujemy film z 2011 który pokazuje jak tam było :)

 

Cena 1'050 euro - osoba nurkująca

 • zakwaterowanie 6 nocy
 • śniadanie
 • 10 nurkowań z łodzi 5 dni nurkowych
 • napełnianie butli powietrzem
 • transport sprzętu
 • obsługę przewodnika
 • Transportu (kosztów promów i paliwa)
 • Posiłków i napoi (budżet ustalimy wspólnie przed wyjazdem)
 • Wypożyczenia sprzętu
 • Ubezpieczenia
 • Wydatków własnych
 • Ładowania butli innymi gazami niż powietrze
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu w cenie 3,5% kosztu wycieczki. Ubezpieczenie AXA
 • napełnianie butli
  - O2 ­– 0,014 litr
  - He – 0,034 litr
  przykłady:
  2x12x240bar 21/35 = 79 €
  2x12x240bar 18/45 = 89 €
  11L 50% = 14 €
  Baza oferuje dobijanie gazu TMX jeśli posiada odpowiednie ciśnienie Helu.

 • 2019-06-08 18:00-2019-06-16 12:00
 • ostatnie miejsce
 • Archiwum

Polub nas

Udostępnij

Nigdy nie nurkowałeś?

Dowiedz się jak zacząć podwodną przygodę!

Stronę przegląda się wygodniej trzymając urządzenie poziomo.

Zamknij ten komunikat